Saç Dökülmesi

İnsanların birbirlerine olan en bariz

İnsanların birbirlerine olan en bariz farklılıklarını gösteren, güzellik ve çekicilik katan özelliklerden biride hiç kuşkusuz saçtır. Bir çeşit keratin içeren saç, kütikül, korteks ve medulla şeklindeki üç farklı tabakadan oluşur. Rengi, şekli, uzunluğu kişiden kişiye farklıdır ve kişinin diğer tüm bedeni yapısıyla uyum içinde olarak güzel bir estetik katar. İnsanlar kendilerindeki bu estetik güzelliği ile beraber kendi zevk ve beğenileri doğrultusunda saçlarının görüntüsünüde değiştirerek diğer insanlardan farklılaşan bir görüntü ve estetik yapıya kavuşurlar. Görünüme verilen bu dikkat ve yoğunluk saçın insan hayatı için ne kadar önemli olduğunuda gözler önüne sermektedir. Dolayısı ile meydana gelen bir saç dökülmesi kişi hayatını baştan aşağı değiştirebilmekte, kişi bütün yoğunluğunu saçlarının eski haline gelebilmesi için verebilmektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Bunlar genel olarak şöyledir;

  • Erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik allopesi) Bu tür saç dökülmesi tipinin sıklığı tam olarak kaydedilmemekle beraber %100’e yaklaştığı tespit edilmiştir.
  • Diffüz alopesi – Diffüz alopesi dediğimiz şey kişininin bütün kafa derisi üzerinde yaygın olarak ortaya çıkan jeneralize yada global saç dökülmesi şeklidir. Çok ciddi boyutlarda saç kaybı meydana gelinceye kadar genellikle farkedilmez. Diffüz alopesinin seyri değişkendir ve doğuran sebebe bağlı olarak devamlı yada dönemsel olarak artan şekilde olmaktadır.
  • Alopecia areata – alopecia areata daha önce hiç belirti vermeden ve sınırları belirgin küçük dairesel kraterler şeklinde ortaya çıkar. Zaman zaman bütün kafa derisindeki saçın, hatta bütün vücuttaki diğer kılların kaybıylada kendini gösterir.
  • Sikatrisiyel alopesi – Sikatsiriyel alopesi saç foliküllerinin kalıcı olarak yok olmasından ve fibrozisinden (yara dokusu oluşumu) sebeplenmektedir. Genellikle dairesel şekilde ortaya çıkarken yaygın olarak görüldüğüde olur.
  • Travmatik alopesi – Traksiyon (çekmeye bağlı) yada travmatik alopesiler çeşitli ve değişik tipteki fiziksel ve kimyasal yaralanmalardan ortaya çıkar. Bu tip saç dökülmesi akut veya kronik olabilir.
Enfeksiyonlar ve infestasyonlar
  • İnfeksiyonlar ve infestasyonlar – Bu şekildeki saç dökülmesi çeşitli mikroorganizmalar (mantarlar, bakteriler veya virüsler) ve bitler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak saçın gövdesinin bitirilmesi veya saç foliküllerinin fonksiyonlarının bozulmasına bağlıdır. Bu tipteki saç dökülmesi spesifik olarak neden olan olguya göre değerlendirilir.
  • Alopesiye sebep olan saç gövdesi anormallikleri – Bu tip saç dökülmeleri dört grupta incelenir: kırıklar, düzensizlikler, kıvırcıklanma veya sarmallaşmalar ve saç gövdesini etkileyen yabancı maddeler. Bütün bunlar bu şekildeki dökülmeyi etkileyen faktörlerdir.
  • Herediter ve konjenital alopesi – Bu tip saç dökülmeleri daha önceden meydana gelen çeşitli kalıtımsal hastalıklardan veya gebelik ve doğuma bağlı hastalık veya komplikasyonlardan oluşmaktadır.
  • Çeşitli nedenlere bağlı alopesi – Sedef hastalığı gibi çeşitli kronik cilt hastalıkları sebebiylede saç dökülmeleri meydana gelebilir.

 

Saydığımız bütün bu sebeplerin dışındaki diğer saç dökülmesi tipleri genelde geçicidir ve çeşitli nedenler tarafından oluşur. Örneğin stres , troid bozuklukları, çinko ve demir eksiklikleri, infeksiyonlar,
genel anastezi ile ameliyat, diyabet, aşırı doz A vitamini, başta kemoterapi olmak üzere çeşitli ilaçlarla yapılan tedaviler sayılabilir.

Bütün bu açıklalamarla beraber ilave edelim ki
  • Bütün bu açıklalamarla beraber ilave edelim ki artık saç dökülmesi ile karşılaşan insanların hayattan soğuyup strese girerek kendini soyutlamasına, gergin ve sıkıntılı bir ruh hali ile yaşamasına gerek kalmadı. Saç dökülmesi günümüzde sorun olmaktan çıktı. Yeniden eski ve gür saçlı halinize kavuşabilir neşenizi yeniden geri kazanabilirsiniz. Günümüzün bu sağlık hizmetinden faydalanmak için yurtdışına veya Ankara, İstanbul gibi illerimize gitmenizede gerek kalmadı. Turizmin gözde merkezlerinde biri olan Antalya şehrimizdeki Antalya Saç Ekim Merkezi bütçenize çok uygun fiyatlarla saç ekimi yaptırabilir siz de bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz. Alanında profesyonel derecede uzman doktorlarımızla sizleri de kaliteli hizmet ve gerçek memnuniyet ile tanıştırmak için bekliyoruz.