PRP Saç Tedavisi

Başlıklar

Saç tedavisinde kullanılan PRP (Platelet Rich Plazma), kısaca PRP uygulanacak kişinin kendi kanından alınacak küçük bir örnekle bakımsız saç köklerini iyileştirilmesi işlemidir. Yaklaşık yarım saat içinde kolaylıkla uygulanabilen PRP saç tedavisi günümüzde saç dökülmesi sorununu durdurmak için kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Genetik faktörler dışında normal bir saç kökünün uzun süre kafa derisinde kalması için yeterli miktarda ve sağlıklı beslenmesi şarttır. Kafa derimizin içinde saç köklerini besleyen kılcal damarlar bulunmaktadır. Bu kılcal damarlar kan dolaşımıyla saç köklerine ihtiyaç duydukları onarıcı maddeleri taşırlar. Bazen genetik faktörlersistematik hastalıklarstressigarasağlıksız beslenme gibi birçok sebep yüzünden saç kökleri yeterince beslenemez ve saç dökülmesi başlar. İşte PRP saç tedavisi tam bu noktada devreye girerek kişinin kendi kanındaki onarıcı ve yapılandırıcı maddeleri saç derisine enjekte ederek saç köklerinin güçlenmesini hedeflemektedir.

Saç tedavisinde kullanılan PRP

PRP saç tedavisi nasıl uygulanır?

PRP uygulanacak kişiden 10-15 cc gibi çok az miktarda kan alınıp özel bir kit içinde santrifüje yerleştirilir ve kişinin kanından Platelet veya Trambosit adı verilen, saç köklerinin ihtiyaç duyduğu beslenmeyi sağlayacak, hücreleri yenileyecek zengin bir materyal elde edilir ve bu karışım saç kaybının yoğun olduğu bölgelere enjekte edilir. Bu sayede yeterince beslenmemiş saç kökleri tekrar canlanmaya başlar ve saç derisi güçlü saç kökleri üretmeye çalışır.

PRP saç tedavisinde seanslar

PRP saç tedavisi yaklaşık 1-1,5 ay aralıklarla 3-6 seans arasında uygulanır. Seans sayısı PRP uygulanacak kişinin saç dokusuna ve saç kaybına bağlı olarak değişmektedir. Bazı durumlarda 3 seans yeterli olabilirken, bazı durumlarda 6 seans sonunda kişinin 1 seans daha gelmesi istenilebilir. Seanslar yaklaşık yarım saat sürmektedir. PRP uygulanacak bölge anestezik kremle uyuşturulduğu için kişi herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. PRP işleminden hemen sonra kişi normal hayatına dönebilir.

PRP saç tedavisi FDA onaylı bilimsel bir tedavi yöntemidir. Kadın, erkek, her yaşta, her türlü saç dökülmesinde rahatlıkla uygulanabilir. PRP kişinin kendi kanı ile üretildiği için vücutta herhangi bir reaksiyona sebep olmaz. Saç Mezoterapisi ile birlikte uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

PRP saç tedavisi nasıl uygulanır